Starostlivosť o telo

Najlepšie zubné pasty

Najlepšie zubné pasty Obvykle vyberáme zubnú pastu podľa pocitu sviežosti, ktorý v ústach zanechá, a tiež podľa penivosti. V skutočnosti však najlepšie zubné pasty toho dokážu oveľa viac, než len peniť a zanechať pocit sviežosti.

Kvalitné zubné pasty ošetrujú zubnú sklovinu, pomáhajú zuby zanechávať skutočne čisté a mnohé z nich zmierňujú niektoré problémy. Krvácanie ďasien, zubný povlak či nepríjemný zápach z úst sú pomerne bežné problémy, s ktorými vám okrem iných prípravkov dokáže pomôcť aj kvalitná zubná pasta so správnym zložením.

Detské zubné pasty sú samostatnou kategóriou, pri ktorej treba dbať na správny výber. Keďže malé deti nevedia celkom vypľuť napenenú zubnú pastu, je dôležité sledovať zloženie.

Ako sa vám teraz asi zdá, výber správnej zubnej pasty nie je až tak jednoduchý. Práve preto sme pripravili tento prehľadný test zubných pást plný odpovedí na časté otázky a zaujímavých informácii. Veríme, že vám aj náš rebríček pomôže vybrať si tú svoju, najlepšiu. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje vlastné skúsenosti a poznatky zapojením sa do diskusie. Test zubných pást tak budete dotvárať aj vy, naši čitatelia.

[ssba]

Najlepšie zubné pasty podľa nás – TOP 8 modelov

HodnotenieCena odRecenzie
1.Elmex Caries Protection
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3,04 EURČítať recenzie
2.Elmex Sensitive
(pre citlivé zuby)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3,04 EURČítať recenzie
3.Swissdent Extreme
(bieliaca zubná pasta)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]14,99 EURČítať recenzie
4.Lacalut Aktiv
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2,80 EURČítať recenzie
5.Sensodyne Repair & Protect
(pre citlivé zuby)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4,60 EURČítať recenzie
6.Herbadent bylinná zubná pasta s fluorom
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6,67 EURČítať recenzie
7.Opalescence
(bieliaca zubná pasta)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6,9 EURČítať recenzie
8.Elmex dětská zubná pasta
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2,20 EURČítať recenzie

Ukázať celú ponuku zubných pást


Ako vybrať najlepšiu zubnú pastu?

  • Účel zubnej pasty. Každá zubná pasta má iné zloženie, niektoré sú určené na rôzne typy problémov v ústnej dutine. Vo všeobecnosti okrem bežných zubných pást sú v ponuke aj kvalitné zubné pasty pre citlivé zuby, krvácajúce ďasná, pre zafarbenú zubnú sklovinu alebo aj pre ľudí s aftami. Tieto účelové zubné pasty by sa nemali používať dlhodobo, ale len do vymiznutia príznakov daného problému. Preto je pred kúpou dobré vybrať si podľa toho, čo práve potrebujete. Samostatnú kategóriu tvoria zubné pasty pre deti.
  • Abrazívnosť zubnej pasty. Vysoko abrazívna zubná pasta obrusuje zuby, resp. zubnú sklovinu, čím lepšie čistí a poskytne bieliaci efekt. Rozlišujeme vysoko abrazívne zubné pasty, nízko abrazívne, ďalej poznáme zubné pasty s bežnou abrazívnosťou a detské zubné pasty. Abrazívnosť sa udáva hodnotou RDA.
  • Obsah fluoridov v zubnej paste. Tieto látky sú obvykle v zubných pastách vyhľadávané, pretože pomáhajú remineralizovať zubnú sklovinu, avšak aj tu platia hraničné hodnoty obsahu fluóru v zubných pastách pre jednotlivé skupiny ľudí. Samozrejme, zubné pasty pre najmenších by nemali obsahovať fluór vôbec, alebo len minimálne množstvo. Tento údaj sa nachádza na obale zubných pást.
  • Zloženie zubnej pasty. Niektoré zubné pasty majú označenie BIO, teda neobsahujú chemické látky a majú prírodné zloženie najčastejšie z rôznych byliniek. Niektoré obsahujú napríklad aj nechtík, ktorý má protizápalový účinok. Často sa pridáva do bežných zubných pást zinok na posilnenie zubov, vápnik alebo aj látky akú sú triclosan prípadne snaquinarin na zamedzovanie tvorby zubného povlaku. Pri problémoch zo zubným kameňom môžu pomôcť látky, ako chlorid zinočnatý, citrát zinočnatý alebo pyrofosfát sodný. Dusičnan draselný sa pridáva do zubných pást určených na zníženie citlivosti zubov a pri nepríjemnom zápachu z úst sa používa napríklad fluorid cínatý, xylitol, laktát zinočnatý alebo tiež chlórhexidín. Zloženie zubných pást má teda zmysel riešiť najmä vtedy, ak potrebujete riešiť nejaký problém v ústnej dutine.
  • Cena a značka zubnej pasty. Špeciálne zubné pasty najčastejšie kúpite online alebo v lekárňach, prípadne vám ich odporučí priamo váš zubný lekár. Ak niekoľko rokov dôverujete jednej značne zubných pást a nemáte s ňou problém, nie je dôvod na zmenu. Na druhej strane, niekedy sa zmení zloženie zubnej pasty a vám prestane odrazu vyhovovať – v takom prípade radšej začnite pátranie po novej zubnej paste, ktorá bude lepšia.
  • Inšpirujte sa pri nákupe. Hľadajte test zubných pást na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Ako zistím hodnotu abrazívnej zubnej pasty?

Na obale zubných pást je uvedená aj abrazívnosť danej zubnej pasty hodnotou RDA. Obvykle platí, že:

  • Nízko abrazívne zubné pasty sú určené osobám s citlivými zubami, alebo napríklad pre zuby po profesionálnom bielení a majú hodnotu najviac do 70 RDA.
  • Bežne abrazívne zubné pasty určené pre každodenné používanie, majú na obale uvedenú hodnotu okolo 70 RDA.
  • Vysoko abrazívne zubné pasty majú na obale hodnotu vyššiu ako je 70 RDA a sú určené na dočasné používanie pri bielení zubov alebo na odstránenie zubného povlaku.
  • Detské zubné pasty majú mať najviac 60 RDA.
  • Najlepšie zubné pasty pre skutočne veľmi citlivé zuby majú hodnotu najviac 40 RDA.
  • Bieliace zubné pasty často presahujú hodnotu viac ako 150 RDA (nepoužívajú sa dlhodobo ale len na vybielenie zubov), sú vhodné pre osoby so silnými a zdravými zubami.

Aký by mal byť obsah fluoridov v zubných pastách?

Obvykle môžu mať zubné pasty nasledujúci obsah fluoridov:

  • Zubné pasty pre dospelých môžu mať obsah vyšší ako 1500 ppmF.
  • Terapeutické zubné pasty majú hodnotu do 2500 ppmF.
  • Deti do troch rokov najviac 400 ppmF.
  • Deti vo veku od 4 do 6 rokov obsah fluoridov 500 až 750 ppmF.
  • Deti od 7 rokov môžu mať zubné pasty s obsahom fluoridov aj viac ako 1000 ppmF.

Ako vybrať detskú zubnú pastu?

Môžete sa inšpirovať nasledujúcimi radami:

  • Asi do dvoch rokov by deti mali používať len zubnú kefku (pozrite detské elektrické kefky), aby sa s ňou naučili pracovať.
  • Do troch až štyroch rokov sa odporúčajú gélové zubné pasty, pretože dieťa ešte nepotrebuje žiadne brúsne časti pre zuby.
  • Myslite na to, že vaše malé dieťa ešte nevie dobre odpľuť zubnú pastu, preto dbajte na poriadne vypláchnutie úst po umývaní zubov a používajte len malé množstvo zubnej pasty.
  • Do asi 6 rokov nie sú nutné zubné pasty s obsahom fluórov.

Lacné zubné pasty už od 2,20 EUR

Pomohol vám náš test zubných pást? Ak áno, úprimne nás poteší akákoľvek spätná väzba, recenzia, skúsenosť či hodnotenie vami zakúpeného produktu, dole v komentároch na tejto stránke. Pomôžte aj ostatným vybrať kvalitnú zubnu pastu na trhu a povedzte nám svojho víťaza. Možno práve váš názor bude tým rozhodujúcim faktorom, ktorý presvedčí ďalších návštevníkov nášho webu.

Pridať komentár

Kliknite tu pre zanechanie komentára

9 + 5 =